decyzja środowiskowa (wygasły...)

 

Lubomino, dnia 19.01.2012 r.

RGK i T 6220.01.2012         

Decyzja nr 1/2012

o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia

Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), oraz w oparciu o § 3 ust. 1 pkt 102 i § 3 ust. 2 pkt. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku

Pawła Miąsko zam. Piotrowo 18  11 - 135 Lubomino

u s t a l a m

środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: Budowie obory wolnostanowiskowej boksowej w systemie gnojowicowym dla ok. 74 krów oraz z 29 legowiskami dla jałowizny i krów zasuszonych wraz ze zbiornikiem na gnojowicę z okrywą naturalną o pojemności ok. 1300 m3 i zbiornikiem przepompowni o poj. ok. 100 m3.Ponadto inwestycja zawierać będzie niezbędną infrastrukturę do przyjętej technologii. Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie działek o numerze ewidencyjnym 119/1, 118/1 i 120/1, położonych w obrębie Piotrowo, gm. Lubomino, pow. lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie.

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.

W ramach realizacji przedsięwzięcia na ww. działkach zbudowana zostanie obora wolnostanowiskowa boksowa w formie lekkiej konstrukcji o wymiarach ok. 37m x 24,5 m z dobudówką na halę udojową i zlewnię mleka o wymiarach ok. 14,5 m x 12 m , zbiornika na gnojowicę o pojemności ok. 1300 m3 i zbiornika pośredniego o poj. ok. 100 m3 . Planowany obiekt pozwoli na utrzymywanie ok. 74 krów mlecznych , odchów jałówek cielnych i krów zasuszonych .

Teren działek o numerach ewidencyjnych 119/1, 118/1 i 120/1 położonych w obrębie ewidencyjnym Piotrowo , gm. Lubomino na której planuje się realizację przedsięwzięcia , znajduje się poza wyznaczonymi obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, rezerwatami oraz obszarami chronionego krajobrazu.

2. Rozwiązania chroniące środowisko.

Na etapie realizacji ochronie głównie podlegać będzie gleba poprzez jej zgromadzenie i rozplantowanie w odpowiednim miejscu.

W okresie eksploatacji przewidziano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie jej wpływu na środowisko. Budynek będzie miał szczelne posadzki w celu zapobiegania przedostawaniu się nawozów organicznych do gleby, przewidziano szczelne zbiorniki na gnojowicę i ścieki sanitarne . Pojemność zbiornika na gnojowicę pozwala na gromadzenie jej przez okres powyżej sześciu miesięcy. Przyjęty system zgarniaczy gnojowicy , pracujący cykliczne co 4-5 h zmniejszy parowanie z kanałów gnojowych do atmosfery , co ograniczy ilość wprowadzanych do powietrza zanieczyszczeń. Zbiornik z pokrywą naturalną na gnojowicę posiadać będzie 30-40 cm kożuch tworzący się samoistnie , co ograniczy emisje o ok. 50% związków azotowych do atmosfery . Dodatkowo na kożuch sypana będzie sieczka słomiana w celu dalszego zmniejszenia emisji gazów do atmosfery. Ponadto może być stosowany w razie konieczności olej roślinny , jako naturalna bariera przed emisją.

Przyjęto rozwiązania energooszczędne takie jak wymiennik ciepła odzyskujący energię cieplną z mleka do podgrzania wody technologicznej. Agregaty chłodnicze o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Duża powierzchnia naświetlenia naturalnego pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na oświetlenie sztuczne.

Likwidacja powstałych budowli zostanie przeprowadzona według obowiązujących norm i przepisów , przez wyspecjalizowane firmy .

3. Aktualny sposób zagospodarowania działek 119/1, 118/1 i 120/1:

Obecnie działka nr 119/1 jest działką siedliskową , natomiast działki nr 118/1 i 120/1 są działkami rolniczymi , pokrytymi mieszankami traw. Łączna powierzchnia działek wynosi 6,891 ha. Na obszarze bezpośrednio przeznaczonym pod zabudowę nie występują zadrzewienia i zakrzaczenia.


4. Obszary objęte ochroną -
brak

5. Obszary wodno-błotne - brak

6. Warianty przedsięwzięcia -nie ma innych technologii która nie wpływa na środowisko

7. Zgodność zamierzenia z planem zagospodarowania terenu Gminy Lubomino -

Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako RMN tj. teren zabudowy zagrodowej. Na terenach zabudowy, o których jest mowa ustala się jako przeznaczenie podstawowe realizację budynków mieszkalnych, inwentarskich, garażowych i gospodarczych wraz z budowlami rolniczymi, podjazdami, parkingami, małą architekturą i infrastrukturą techniczną. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się realizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych, mieszkalno - pensjonatowych, agroturystycznych, rekreacji indywidualnej, obiektów i urządzeń związanych z działalnością rzemieślniczą o uciążliwości mieszczącej się w granicach własności oraz inną, nieuciążliwą działalnością gospodarczą, usługową i komunalną oraz R tj. tereny rolnicze . na terenach , o których mowa jako przeznaczenie podstawowe ustala się uprawy rolne, stanowiące dotychczasowy sposób użytkowania. Jako przeznaczenie uzupełniające dla tych ustala się :inwestycje oraz urządzenia związane bezpośrednio z produkcją rolną oraz jej obsługą i przetwórstwem płodów rolnych; zabudowę zagrodową na terenie będącym własnością inwestora; zabudowę   związaną  rekreacją, sportem i wypoczynkiem ; lokalizację sieci infrastruktury technicznej oraz inwestycji liniowych; dokonywanie zalesień i zadrzewień terenu zgodnie z przepisami szczególnymi.

 Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zamierzone przedsięwzięcie jest zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Lubomino

8. Integralną część decyzji stanowi załącznik nr 1. (charakterystyka przedsięwzięcia).

 

UZASADNIENIE

Pan Paweł Miąsko zam. Piotrowo 18 11 - 135 Lubomino wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na  Budowie obory wolnostanowiskowej boksowej w systemie gnojowicowym dla ok. 74 krów oraz z 29 legowiskami dla jałowizny i krów zasuszonych wraz ze zbiornikiem na gnojowicę z okrywą naturalną o pojemności ok. 1300 m3 i zbiornikiem przepompowni o poj. ok. 100 m3.Ponadto inwestycja zawierać będzie niezbędną infrastrukturę do przyjętej technologii. Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie działek o numerach ewidencyjnych 119/1, 118/1 i 120/1, położonych w obrębie Piotrowo, gm. Lubomino, pow. lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 102 , § 3 ust. 2 pkt.2 Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), ww. przedsięwzięcie należy do tych, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i dla których obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko może być wymagany.

Organ prowadzący postępowanie wystąpił do  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lidzbarku Warmińskim o opinię w przedmiocie potrzeby sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia oraz jego zakresu. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie - postanowieniem znak: WSTE.4240.3.27.2011.RG z 25 października 2011 roku opowiedział się za brakiem konieczności opracowania raportu. 

Na etapie wszczętego postępowania administracyjnego żadna ze stron nie wniosła żadnych uwag i wniosków w stosunku do prowadzonej procedury uzyskania decyzji dla ww. przedsięwzięcia.

Podsumowując na podstawie zgromadzonych danych stwierdzić należało, iż realizacja planowanego przedsięwzięcia, z racji jej charakteru oraz miejsca lokalizacji nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań. Bezpośrednie i krótkie oddziaływanie może mieć miejsce w fazie budowy. Przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko w fazie eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.

Wszystkie prace związane z realizacją inwestycji należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony środowiska, w sposób jak najmniej szkodliwy

dla środowiska. Po zakończeniu prac teren przyległy do inwestycji przywrócić do stanu poprzedniego.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Wójta Gminy Lubomino, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Zgodnie z art. 72 ust. 3, 4 i 5 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 ustawy jw., przy czym wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja

o środowiskowych uwarunkowania stała się ostateczna.

Wskazany powyżej termin - zgodnie z art. 72 ust. 4 w/w ustawy może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

                                                                                                         

                                                                                                          Wójt Gminy Lubomino

                                                                                                                  Andrzej Mazur       

                  Załącznik nr 1 do decyzji nr 1/2012

                  o środowiskowych uwarunkowaniach

                   przedsięwzięcia z dnia 19.01.2012 r

                                     CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia, rodzaj technologii:

            Planowane do realizacji przedsięwzięcie polegać będzie budowie obory wolnostanowiskowej boksowej w systemie gnojowicowym dla ok. 74 krów oraz z 29 legowiskami dla jałowizny i krów zasuszonych wraz ze zbiornikiem na gnojowicę z okrywą naturalną o pojemności ok. 1300 m3 i zbiornikiem przepompowni o poj. ok. 100 m3.Ponadto inwestycja zawierać będzie niezbędną infrastrukturę do przyjętej technologii.

Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie działek o numerach ewidencyjnych 119/1, 118/1 i 120/1, położonych w obrębie Piotrowo, gm. Lubomino, pow. lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie.

Przed przystąpieniem do  prac budowlanych usunięta zostanie warstwa orna gleby i zgromadzona do rozplantowania. Z uwagi na brak drzew nie zachodzi potrzeba ich usuwania przed przystąpieniem do prac budowlanych . Na działce 119/1 występują fundamenty kamienne , które zostaną rozebrane i wykorzystane jako podbudowa dla fundamentów i posadzek. W fazie eksploatacji , z uwagi na przyjęte rozwiązania , zakłada się utrzymywanie krów w systemie alkierzowym . Żywienie oparte będzie na paszach objętościowych gromadzonych w pryzmach , natomiast pasze treściwe pochodzić będą z zakupu i własnych upraw. Dój krów prowadzony będzie z wykorzystaniem hali udojowej w wydzielonym miejscu. Odchody od krów -gnojowica  gromadzona będzie w zbiorniku z okrywą naturalną i po okresie 6 miesięcy jako nawóz organiczny wywieziona na pole.

Wentylacja budynku wykonana będzie w formie grawitacyjnej , co umożliwi utrzymywanie krów w odpowiednich warunkach. Pasze po ich wymieszaniu podawane będą zwierzętom z wykorzystaniem paszowozu bezpośrednio na stół paszowy.

Po zakończeniu eksploatacji wykonane budowle z uwagi na zastosowane rozwiązania (konstrukcja ramowa wiaty) w łatwy sposób zostaną rozebrane i poddane utylizacji lub dalszemu wykorzystaniu np. jako materiał do utwardzenia dróg .

2) Powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystania i pokryciu szatą roślinną (z wyodrębnieniem powierzchni terenu oraz istniejących i planowanych obiektów budowlanych).

Obecnie działka nr 119/1 jest działką siedliskową, zabudowaną budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi , natomiast działki nr 118/1 i 120/1 są działkami rolniczymi , pokrytymi mieszankami traw. Łączna powierzchnia działek wynosi 6,891 ha. Na obszarze bezpośrednio przeznaczonym pod zabudowę nie występują zadrzewienia i zakrzaczenia.

W ramach przedsięwzięcia zbudowana zostanie obora wolnostanowiskowa boksowa w formie lekkiej konstrukcji o wymiarach ok. 37m x 24,5 m z dobudówką na halę udojową i zlewnię mleka o wymiarach ok. 14,5 m x 12 m , zbiornika na gnojowicę o pojemności ok. 1300 m3 i zbiornika pośredniego o poj. ok. 100 m3 .

3) Obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880, z późn. zm.), znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia.

 

W zasięgu znaczącego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, brak jest zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Teren działek o numerach ewidencyjnych 119/1, 118/1 i 120/1 położonych w obrębie ewidencyjnym Piotrowo , Gm. Lubomino na której planuje się realizację przedsięwzięcia , znajduje się poza wyznaczonymi obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, rezerwatami oraz obszarami chronionego krajobrazu.

Wójt Gminy Lubomino

      Andrzej Mazur

 



Brak załączników
Informacja wytworzona przez dnia 01.02.2012
Opublikowana przez Wojciech Michańczyk dnia 01.02.2012. Wygasa 22.02.2012. Odsłon 5221
1