- Informacje
- Ochrona Środowiska
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia (wygasły...)
Lubomino, dnia 25.04.2012 r.
RGK i T 6220.03.2012
Decyzja nr 2/2012
o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), oraz w oparciu o § 3 ust. 1 pkt 103a i § 3 ust. 2 pkt. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)
po rozpatrzeniu wniosku:
Rafała Zaleskiego zam. Samborek 4 11 - 135 Lubomino
u s t a l a m
środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na: budowie obory wolnostanowiskowej dla bydła mięsnego na terenie działki numer ewidencyjny 236/1o pow. 7,5900 ha położonej w obrębie Samborek, gm. Lubomino, pow. lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie.
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.
W ramach realizacji przedsięwzięcia na ww. działce zbudowana zostanie obora wolnostanowiskowa w formie lekkiej konstrukcji o wymiarach ok. 16m x 40m. Planowany obiekt pozwoli na utrzymywanie 40 krów mamek i odchów młodego bydła opasowego w ilości około 40 sztuk rocznie - byczki i jałówki w wieku powyżej 1,5 roku. Teren działki o numerze ewidencyjny 236/1 położonej w obrębie ewidencyjnym Samborek , gm. Lubomino , na której planuje się realizację przedsięwzięcia , znajduje się poza wyznaczonymi obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, rezerwatami oraz obszarami chronionego krajobrazu.
2. Rozwiązania chroniące środowisko.
Na etapie realizacji ochronie głównie podlegać będzie gleba poprzez jej zgromadzenie i rozplanowanie w odpowiednim miejscu. W okresie eksploatacji przewidziano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie wpływu inwestycji na środowisko. Budynek będzie miał szczelne posadzki w celu zapobiegania przedostawaniu się nawozów organicznych i wód gnojowych do gleby.
Duża powierzchnia naświetlania naturalnego (kurtyny , kaletnica otwarta ) pozwoli na ograniczenie zapotrzebowania na oświetlenie sztuczne.
Likwidacja powstałych budowli zostanie przeprowadzona według obowiązujących norm i przepisów , przez wyspecjalizowane firmy , co pozwoli na zminimalizowanie wpływu na środowisko.
Odpady stałe wywożone są i będą przez wyspecjalizowana firmę na wysypisko. Padłe zwierzęta odbierane będą przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się utylizacją. Hałas oraz odory w przyjętej technologii nie przekroczą dopuszczalnych norm.
3. Aktualny sposób zagospodarowania działki
Obecnie działka nr 236/1 wykorzystywana jest dwojako: część działki przeznaczona jest na składowanie paszy dla bydła - baloty, a część działki wykorzystywana jest jako pastwisko dla bydła.
Na obszarze bezpośrednio przeznaczonym pod zabudowę nie występują zadrzewienia i zakrzaczenia.
4. Obszary objęte ochroną - brak
5. Obszary wodno-błotne - brak
6. Warianty przedsięwzięcia - nie przewiduje się.
7. Zgodność zamierzenia z planem zagospodarowania terenu Gminy Lubomino -
Przedsięwzięcie planowane jest do realizacji na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako R tj. tereny rolnicze . na terenach , o których mowa jako przeznaczenie podstawowe ustala się uprawy rolne, stanowiące dotychczasowy sposób użytkowania. Jako przeznaczenie uzupełniające dla tych ustala się :inwestycje oraz urządzenia związane bezpośrednio z produkcją rolną oraz jej obsługą i przetwórstwem płodów rolnych; zabudowę zagrodową na terenie będącym własnością inwestora; zabudowę związaną rekreacją, sportem i wypoczynkiem ; lokalizację sieci infrastruktury technicznej oraz inwestycji liniowych; dokonywanie zalesień i zadrzewień terenu zgodnie z przepisami szczególnymi.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zamierzone przedsięwzięcie jest zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Lubomino
8. Integralną część decyzji stanowi załącznik nr 1. (charakterystyka przedsięwzięcia).
UZASADNIENIE
Pan Rafał Zaleski zam. Samborek 4 11 - 135 Lubomino wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na Budowie obory wolnostanowiskowej dla bydła mięsnego na terenie działki numer ewidencyjny 236/1o pow. 7,5900 ha położonej w obrębie Samborek, gm. Lubomino, pow. lidzbarski, woj. warmińsko-mazurskie.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 103a , § 3 ust. 2 pkt.2 Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), ww. przedsięwzięcie należy do tych, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i dla których obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko może być wymagany.
Organ prowadzący postępowanie wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lidzbarku Warmińskim o opinię w przedmiocie potrzeby sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia oraz jego zakresu. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie - postanowieniem znak:WSTE.4240.3.9.2012.RG z dnia 16 kwietnia 2012 roku, opowiedział się za brakiem konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lidzbarku Warmińskim - opinia sanitarna znak: ZNS.4083.6.2012 z dnia 11 kwietnia 2012 r. - brak zasadności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Na etapie wszczętego postępowania administracyjnego żadna ze stron nie wniosła żadnych uwag i wniosków w stosunku do prowadzonej procedury uzyskania decyzji dla ww. przedsięwzięcia.
Podsumowując na podstawie zgromadzonych danych stwierdzić należało, iż realizacja planowanego przedsięwzięcia, z racji jej charakteru oraz miejsca lokalizacji nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań. Bezpośrednie i krótkie oddziaływanie może mieć miejsce w fazie budowy. Przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko w fazie eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.
Wszystkie prace związane z realizacją inwestycji należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony środowiska, w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. Po zakończeniu prac teren przyległy do inwestycji przywrócić do stanu poprzedniego.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Wójta Gminy Lubomino, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Zgodnie z art. 72 ust. 3, 4 i 5 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 ustawy jw., przy czym wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowania stała się ostateczna.
Wskazany powyżej termin - zgodnie z art. 72 ust. 4 w/w ustawy może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Wójt Gminy Lubomino
Andrzej Mazur
Otrzymują:
1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 7/9
10 - 575 Olsztyn
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
ul. Orła Białego 6
11-100 Lidzbark Warmiński
3. Pan Rafał Zaleski
Samborek 4
11-135 Lubomino
4. a/a
Załącznik nr 1 do decyzji nr 2/2012
o środowiskowych uwarunkowaniach
przedsięwzięcia z dnia 25.04.2012 r.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
1. Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia, rodzaj technologii:
W ramach realizacji przedsięwzięcia na działce nr 236/1 w obrębie Samborek, Gm. Lubomino zbudowana zostanie obora wolnostanowiskowa w formie lekkiej konstrukcji o wymiarach ok. 16m x 40m. Planowany obiekt pozwoli na utrzymywanie 40 krów mamek i odchów młodego bydła opasowego w ilości około 40 sztuk rocznie - byczki i jałówki w wieku powyżej 1,5 roku. Prowadzony będzie chów bydła rasy Limousin i jej mieszańców i HF. Po realizacji inwestycji obsada bydła będzie zwiększona z 60 DJP do 71 DJP w roku 2016.
Przed przystąpieniem do prac budowlanych usunięta zostanie warstwa orna gleby i zgromadzona do rozplantowania. Z uwagi na brak drzew nie zachodzi potrzeba ich usuwania przed przystąpieniem do prac budowlanych . Na działce 236/1 występują fundamenty kamienne , które zostaną rozebrane i wykorzystane jako podbudowa dla fundamentów i posadzek. Konstrukcja obory - stalowa , ściany betonowe, bezstopowa, dach dwuspadzisty.
Faza eksploatacji - z uwagi na przyjęte rozwiązania zakłada się utrzymywanie krów w budynku w okresie , kiedy nie będą przebywały na pastwisku. Żywienie krów i bydła opasowego oparte będzie na paszach objętościowych w postaci siana, sianokiszonki i kiszonki , a także na paszach treściwych. Pasze będą pochodziły z własnego gospodarstwa. Budynek inwentarski będzie wyposażony w stół paszowy , na który będzie zadawana pasza. Obornik usuwany z budynku będzie wywożony bezpośrednio na pole w ciągu 24 godzin przyorany. Wentylacja budynku wykonana będzie w formie grawitacyjnej , co umożliwi utrzymywanie w budynku odpowiedniego mikroklimatu.
Faza likwidacji - po zakończeniu eksploatacji wykonane budowle , z uwagi na zastosowanie rozwiązania (konstrukcja ramowa wiaty) w łatwy sposób będą rozebrane i poddane zostaną utylizacji lub dalszemu wykorzystaniu (np. jako materiał do utwardzenia dróg, lub jako element budowli).
2) Powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystania i pokryciu szatą roślinną (z wyodrębnieniem powierzchni terenu oraz istniejących i planowanych obiektów budowlanych).
Obecnie działka nr 236/1 wykorzystywana jest dwojako: część działki przeznaczona jest na składowanie paszy dla bydła - baloty, a część działki wykorzystywana jest jako pastwisko dla bydła.
Na obszarze bezpośrednio przeznaczonym pod zabudowę nie występują zadrzewienia i zakrzaczenia.
W ramach realizacji przedsięwzięcia na ww. działce zbudowana zostanie obora wolnostanowiskowa w formie lekkiej konstrukcji o wymiarach ok. 16m x 40m. W budynku obory , składającej się z: 2 korytarze gnojowe o wymiarach 2m x 40m, korytarz paszowy o wymiarach 4m x 40m, 2 części legowiskowe o wymiarach 6m x 40m) .
3) Obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880, z późn. zm.), znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia.
W zasięgu znaczącego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, brak jest zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Teren działki o numerze ewidencyjnym 236/1 położonej w obrębie ewidencyjnym Samborek, Gm. Lubomino , na której planuje się realizację przedsięwzięcia , znajduje się poza wyznaczonymi obszarami Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000, rezerwatami oraz obszarami chronionego krajobrazu.
powrót...
Opublikowana przez Wojciech Michańczyk dnia 25.04.2012. Wygasa 30.05.2012. Odsłon 5260