decyzja środowiskowa (wygasły...)

Lubomino, dnia 06.02.2006

RGK i T 7624 – 03/2006

Decyzja nr 03/2006
o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art.46a ust.1 i 7 pkt 4 w związku z art.46 ust.1pkt 2, ust.4b, art.56 ust.1,2,3, 4, ust.7 i ust.8, art. 48 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r.- Prawo ochrony środowiska (Dz.U.01.62.627. z późn. zmianami) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku Wójta Gminy Kiwity z dnia 20.12.2005 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia „Modernizacja stacji wodociągowej w Kiersnowie oraz budowa wodociągów zbiorczych wraz z przyłączami dla zabudowy kolonijnej we wsiach Kobiela, Czarny Kierz, Kierwiny, Samolubie gmina Kiwity, województwo warmińsko – mazurskie” po uzgodnieniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lidzbarku Warmińskim Postanowieniem z dnia 30.01.2006 r. znak: ZNS.4313-11/2006 oraz przez Starostę Powiatu Lidzbarskiego Postanowieniem znak: RLiOŚ.V.7633-1/5/2006 z dnia 19.01.2006 r.

orzekam
określić dla przedsięwzięcia „Modernizacja stacji wodociągowej w Kiersnowie oraz budowa wodociągów zbiorczych wraz z przyłączami dla zabudowy kolonijnej we wsiach Kobiela, Czarny Kierz, Kierwiny, Samolubie gmina Kiwity, województwo warmińsko – mazurskie” następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia:
1. Zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Gmina Kiwity nie dysponuje aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Z analizy wniosku wynika, że na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia nie zachodzi potrzeba określenia szczegółowych warunków wykorzystania terenu, gdyż nie ma kolizji z zasobami naturalnymi ani cennymi wartościami przyrodniczymi.
Funkcjonowanie przedsięwzięcia nie będzie powodować występowania emisji ponadnormatywnych wartości energii i substancji do środowiska dla terenów przyległych.

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.
W projekcie budowlanym należy uwzględnić elementy występujące w zagospodarowaniu przestrzennym.


4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
Jak wynika z wniosku – realizacja przedsięwzięcia nie będzie zaliczona do przedsięwzięć o zwiększonym ani o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, stąd nie określono wymagań w zakresie przeciwdziałania skutkom takich awarii.

5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Planowane przedsięwzięcie nie będzie generować transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6.Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
Dla planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby tworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

7. Nałożyć na wnioskodawcę następujące obowiązki:
a) należy przewidzieć odprowadzenie nieczystości płynnych (z budynków, do których będzie doprowadzona woda) do przydomowych oczyszczalni ścieków lub szczelnych bezodpływowych zbiorników o nieprzepuszczalnych ścianach i dnie po uzyskaniu zapewnienia (pisemnej umowy) wywozu tych nieczystości (przez wyspecjalizowaną firmę) do punktu zlewczego.
b) na terenie budowy i zaplecza należy zapewnić pojemniki na odpady stałe oraz sanitariaty
c) podczas realizacji przedsięwzięcia utrzymać porządek oraz zachować środki ostrożności w celu zapobiegania przedostaniu się zanieczyszczeń do środowiska naturalnego

8.Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do decyzji.


Uzasadnienie
Wójt Gminy Kiwity zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia „Modernizacja stacji wodociągowej w Kiersnowie oraz budowa wodociągów zbiorczych wraz z przyłączami dla zabudowy kolonijnej we wsiach Kobiela, Czarny Kierz, Kierwiny, Samolubie gmina Kiwity, województwo warmińsko – mazurskie”.
Projektowane przedsięwzięcie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zm. ) zaliczono do mogących znacząco oddziaływać na środowisko §3 ust. 1 pkt 63. Po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lidzbarku Warmińskim – Postanowienie znak: ZNS.4313-1/2006 z dnia 04.01.2006 r. oraz Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim – Postanowienie znak: RLiOŚ.V.7633-1/2/2006 z dnia 09.01.2006 r. Wójt Gminy Lubomino Postanowieniem znak: RGK i T 7624 – 3/2006 z dnia 11.01.2006 r. stwierdził brak obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lidzbarku Warmińskim Postanowieniem znak: ZNS.4313-11/2006 z dnia 30.01.2006 r. uzgodnił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizacje przedsięwzięcia. Starosta Powiatu Lidzbarskiego Postanowieniem znak: RLiOŚ.V.7633-1/5/2006 uzgodnił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizacje przedsięwzięcia. Obowiązki zawarte w postanowieniach nałożone na inwestora zapisano w pkt 7 niniejszej decyzji.
Zakres i skala przedsięwzięcia oraz uwagi zawarte w informacji o przedsięwzięciu wskazują, że dla planowanego przedsięwzięcia nie ma obowiązku ustalenia obszaru ograniczonego użytkowania. Mając powyższe na uwadze orzeczono jak wyżej.
Od niniejszej decyzji stronom przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Wójta Gminy Lubomino w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Ustalenia decyzji zachowują ważność przez okres dwóch lat od dnia, w którym niniejsza decyzja stała się decyzją ostateczną.

Otrzymują:
1) Wójt Gminy Kiwity
11 – 106 Kiwity 28
2) a/a

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Lidzbarku Warmińskim
ul. Orła Białego 6
11 – 100 Lidzbark Warmiński
2. Starostwo Powiatowe
ul. Wyszyńskiego 37
11 – 100 Lidzbark Warmiński

























Załącznik nr 1 do decyzji nr 3/2006
o uwarunkowaniach środowiskowych
z dnia 06.02.2006r.


Charakterystyka przedsięwzięcia pn. „Modernizacja stacji wodociągowej w Kiersnowie oraz budowa wodociągów zbiorczych wraz z przyłączami dla zabudowy kolonijnej we wsiach Kobiela, Czarny Kierz, Kierwiny, Samolubie gmina Kiwity, województwo warmińsko”.

Przedsięwzięcie obejmuje doprowadzenie wody do zabudowań kolonijnych w miejscowościach Kobiela, Czarny Kierz, Kierwiny i Samolubie oraz modernizację stacji wodociągowej w Kiersnowie gm. Kiwity.
Mieszkańcy nie podłączeni do sieci wodociągowej zaopatrują się w wodę ze studni lokalnych (kopanych) przeważnie bardzo płytkich nie posiadających systemu uzdatniania wody. Studnie te zlokalizowane są w małej odległości od zabudowań gospodarczych i są narażone na przedostawanie się do nich substancji szkodliwych. Woda ta nie spełnia wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Stacja wodociągowa w Kiersnowie posiada aktualne pozwolenie na pobór wód (ważne do 31.12.2014 r) w ilościach: Q śr.d. = 336,5 m3 /d, Q max.d. = 440,3 m3 /d
jednak z uwagi na zmienione normy dopuszczalnych ilości żelaza i manganu wymaga zastosowania innych filtrów o innym sposobie napowietrzania wody.
Wodę do zabudowań kolonijnych planuje się doprowadzić z istniejących sieci wodociągowych podłączonych do hydroforni w Kiersnowie, Krekolach i Kiwitach. Zdolności produkcyjne stacji wodociągowych zostały zaprojektowane przy założeniu zaspokojenia zapotrzebowania wszystkich mieszkańców analizowanego terenu tj. obecnie odbierających wodę jak i ujętych do zaopatrzenia w niniejszym projekcie.
Wodę do zabudowań kolonijnych w Kobieli, Czarnym Kierzu, Kierwinach i Samolubiu projektuje się doprowadzić z istniejących sieci wodociągowych. Główne przewody będą zaprojektowane z rur PCV o średnicy Ø 90 mm ułożonych na głębokości 1,7 m. Przejścia pod drogami o utwardzonej nawierzchni projektuje się jako przeciski w rurach osłonowych. Na trasie rurociągów zaprojektowano hydranty naziemne o średnicy Ø 80 mm i zasuwy żeliwne kielichowe.
Planowana długość sieci wodociągowej wynosi L = 7717 mb,
w tym: w Kobieli L = 1416 mb,
Czarnym Kierzu L = 3751 mb,
Kierwinach L = 1277 mb,
Samolubiu L = 1273 mb,
Planowana długość przyłączy wynosi: PE Ø 32 mm–L = 643 mb, PE Ø 63 mm– L = 435 mb.
Istniejąca stacja wodociągowa musi być zmodernizowana w zakresie uzdatniania wody, ponieważ nie spełnia wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia, ustalonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19.11.2002 r. (Dz. U. Nr 203 poz 1718). Projektuje się zamontowanie filtrów nowej generacji o średnicy 1,4 m i powierzchni filtracji F = 1,54 m2. Projektuje się trzy stopnie filtracji z prędkością 15 m/h. Dwa stopnie filtracji na złożach żwirowych surowych i trzeci na złożu żwirowym uaktywnionym na KM NO4 .Do chwili obecnej wymieniono i zainstalowano trzy zbiorniki oraz część przewodów i zasuw. Pełna modernizacja stacji nastąpi po zainstalowaniu dalszych trzech zbiorników, sprężarki oraz przewodów wodociągowych. Nie wymagana jest zmiana pomp oraz instalacji elektrycznej. Pozostaje ona bez zmian z uwagi na taki sam sposób sterowania pompami i sprężarką. Bez zmian pozostaje także instalacja kanalizacyjna wraz z osadnikami popłuczyn.


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez Wojciech Michańczyk dnia 06.02.2006
Opublikowana przez Wojciech Michańczyk dnia 06.02.2006. Wygasa 20.02.2006. Odsłon 5220
Początek strony