ogłoszenie - pomoc w poszukiwaniu pracy absolwentom i innym bezrobotnym (wygasły...)

Gminne Centrum Informacji ma pomóc w poszukiwaniu pracy absolwentom i innym bezrobotnym, poprzez stworzenie dostępu do informacji o rynku pracy, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a więc przede wszystkim z wykorzystaniem internetu. Centra mogą tworzyć samorządy gminne oraz organizacje pozarządowe. W 2003 roku można na to otrzymać do 64 tys. zł z resortu pracy. Termin składania wniosków upływa 28 lipca 2003.



Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na udzielenie grantów na utworzenie Gminnych Centrów Informacji. Wnioski należy składać w odpowiedniach terenowo wojewódzkich urzędach pracy.

O granty mogą się ubiegać:
 gminy lub placówki podlegające gminom,
 organizacje pozarządowe, działające statutowo na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji zawodowej, rozwoju lokalnego.

Wnioski należy składać w odpowiednich terenowo wojewódzkich urzędach pracy.

Termin składania wniosków upływa 28 lipca 2003.

Po rozpatrzeniu wniosków przez komisję oceniającą wojewódzkiego urzędu pracy z wybranymi podmiotami zostaną podpisane umowy do dnia 29 sierpnia 2003.

Zobacz:
Zasady udzielania grantów samorządom gminnym i organizacjom pozarządowym na tworzenie Gminnych Centrów Informacji w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca”.

Miejsce: Warszawa
Data wydarzenia: od 2003-06-27 do 2003-07-28
Organizator: Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Adres: pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
tel: (0-22) 693-50-00, fax: (0-22) 693 40 48
e-mail: BPI@mpips.gov.pl
WWW: http://www.mpips.gov.pl

















MINISTERSTWO GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ









ZASADY UDZIELANIA
GRANTÓW

samorządom gminnym i organizacjom pozarządowym
na tworzenie Gminnych Centrów Informacji
w ramach Programu Aktywizacji
Zawodowej Absolwentów
„PIERWSZA PRACA”






Warszawa, czerwiec 2003r.



Spis treści strona
1. Założenia Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „PIERWSZA PRACA” .............................................................. 3
2. Gminne Centra Informacji ........................................................ 4
3. Podmioty uprawnione do ubiegania się o granty...................... 6
4. Rodzaje projektów, na które można składać wnioski o grant .. 8
5. Zasady dofinansowania projektów..................... 9
6. Wymagania dotyczące przygotowania wniosku ...................... 10
6.1 Formularz wniosku o grant ............................................................ 12
6.2 Udostępnianie wniosków ............................................................... 20
7. Procedura składania wniosków ............................................. 21
7.1 Sposób składania wniosków ........................................................ 21
7.2 Termin składania wniosków .......................................................... 21
8. Procedura oceny wniosków ................................................. 22
9. Tryb przekazywania środków i rozliczania grantu ................. 23
9.1 Zawieranie umów z wykonawcami ................................................ 23
9,2 Formularz umowy 24
9.3 Nadzór nad realizacją projektów .................................................. 30








1. ZAŁOŻENIA PROGRAMU AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ ABSOLWENTÓW „PIERWSZA PRACA”.


Program „Pierwsza Praca” stanowi integralną część programu społeczno-gospodarczego Rządu na lata 2003-2005, uzupełniającą i wzajemnie sprzężoną z programem „Przede wszystkim przedsiębiorczość”.
Program „Pierwsza Praca” jest również jednym z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Wzrostu Zatrudnienia i Rozwoju Zasobów Ludzkich 2000-2006, opartej na Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Zgodnie z Wytycznymi w sprawie zatrudnienia na rok 2002, przyjętymi przez Radę i Parlament Europejski, młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy są przedmiotem szczególnej troski Krajów Członkowskich.
W sytuacji wejścia na rynek pracy w Polsce wyjątkowo dużej liczby absolwentów wyżu demograficznego konieczne jest podjęcie szczególnie intensywnych działań, rozwój istniejącego instrumentarium oraz wprowadzenie nowych form o wyjątkowo znaczącej skali.
Podstawowym celem programu „Pierwsza Praca” jest niedopuszczenie do tego, aby absolwenci szkół stawali się i pozostawali bezrobotnymi. Niezbędne jest więc zwiększanie szans absolwentów na uzyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego m.in. poprzez pobudzenie aktywności różnych środowisk i partnerów rynku pracy w kreowaniu projektów aktywizacji zawodowej, a także uruchamianie mechanizmów rozwoju form pomocy tej grupie bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem.
Problem bezrobocia staje się szczególnie dotkliwy dla absolwentów różnego typu szkół niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Osoby te często legitymują się kwalifikacjami niedostosowanymi do aktualnych potrzeb rynku. Ponadto część absolwentów szkół mieszka na terenach charakteryzujących się ograniczonym dostępem do potencjalnych pracodawców.
Istotnym czynnikiem utrudniającym absolwentom start w dorosłe życie zawodowe może być wynikający z różnych powodów - ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii przekazu informacji.
Inicjatywą wspierającą dążenia absolwentów szkół na rzecz podjęcia pracy i podnoszenia poziomu posiadanych kwalifikacji mogą stać się Gminne Centra Informacji – placówki ukierunkowane na aktywizację ludzi młodych oraz społeczności lokalnych i ożywienie lokalnego rynku poprzez zapewnienie łatwego dostępu do wykorzystania nowoczesnych technologii przekazu informacji.
Idea Gminnych Centrów Informacji wyrażona w programie przewiduje, że władze samorządowe najniższego szczebla (gminy), a także inne zainteresowane podmioty tworzyć będą warunki umożliwiające dostęp do szerokiej informacji ułatwiającej obywatelom poruszanie się na rynku pracy lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym. Aktualnie na terenie kraju funkcjonuje 101 Gminnych Centrów Informacji, utworzonych w wyniku konkursu i wsparcia finansowego ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w 2002 roku.
Wdrożenie idei Gminnych Centrów Informacji w Polsce staje się jednym z praktycznych przejawów działań na rzecz realizacji zapisów zawartych zarówno w dokumencie „Cele i kierunki społeczeństwa informacyjnego w Polsce”, jak też w dokumencie „e-Polska - Plan działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w latach 2001-2006”.


2. GMINNE CENTRA INFORMACJI.


Kształtowanie się społeczeństwa informacyjnego i rozwój cywilizacji naukowo- technicznej w trwały sposób przekształcają aktywność ekonomiczną i funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa oraz kierują je ku realizacji idei uczącego się społeczeństwa .
Coraz powszechniejsze i wszechstronne zastosowanie nowoczesnych technologii w istotny sposób wpływa na przemiany rynku pracy. Zaawansowane technologie stają się podstawą prac w handlu, komunikacji czy produkcji, wspomagają procesy decyzyjne i zarządzanie, pozwalają na przepływy osób i dóbr w bardzo krótkim czasie oraz błyskawiczną komunikację z dowolnym zakątkiem naszego globu, zwłaszcza że dla nowoczesnej technologii nie istnieją granice, a jedyną barierę dostępu może stanowić sprzęt i oprogramowanie jakim dysponujemy oraz umiejętność jego wykorzystania.
Zaawansowane technologie stają się nieodłącznym czynnikiem pracy, przyspieszają rozwój, pomagają w zdobyciu potrzebnych informacji i stają się częstym źródłem rozrywki w czasie wolnym, stwarzają nowe możliwości uzyskiwania kwalifikacji czy coraz więcej alternatywnych możliwości poszukiwania pracy i wyspecjalizowanej kadry .
Zmiany te stwarzają nowe szanse rozwoju osobistego i zawodowego dla wszystkich bezrobotnych, którzy posiadają umiejętność obsługi komputera lub mogą z powodzeniem opanowywać nowe technologie i dysponują dostępem do odpowiedniego sprzętu, by dzięki temu stać się pracownikami i w pełniejszy sposób uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym.
Głównym ograniczeniem osób bezrobotnych w korzystaniu z nowych możliwości jest dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego i znaczne koszty pełnego wykorzystywania. Szczególne bariery w dostępie do informacji i nowoczesnego sprzętu istnieją w małych miejscowościach i na terenach wiejskich.
Ułatwieniem na rzecz lokalnych społeczności w dostępie do szerokiej gamy usług teleinformatycznych oraz korzystaniu z tego typu udogodnień mogłoby stać się utworzenie na tych terenach Gminnych Centrów Informacji, które stają się wyspecjalizowanymi placówkami i mogłyby rozwijać się jako pracownie multimedialne wyposażone w stanowiska komputerowe w istniejących gminnych domach kultury, szkołach, czy innych miejscach skupiających społeczności lokalne.
Zgodnie z założeniami - centra powinny dysponować informacjami o ofertach pracy, możliwościach podjęcia działań o charakterze wolontariackim, zawodach, szkołach i instytucjach szkolących, warunkach i procedurach uruchamiania własnej działalności gospodarczej, a także podstawowymi informacjami z zakresu prawa pracy, praw i obowiązków bezrobotnego, integracji europejskiej (a w szczególności dostępu do rynków pracy w innych krajach) oraz adresami urzędów pracy i innych organizacji świadczących pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Informacje posiadane przez Gminne Centrum Informacji powinny być udostępnione w różnych formach - konwencjonalnych i nowoczesnych, w tym przez internet. Zakłada się również, że oferowane usługi powinny być łatwo dostępne dla wszystkich członków lokalnej społeczności i zasadniczo powinny być świadczone przez Centrum nieodpłatnie (zwłaszcza dla osób bezrobotnych).
Celem konkursu jest wyrównanie dysproporcji w dostępie do nowych technologii i zapewnienie mieszkańcom mniejszych miejscowości i terenów wiejskich dostępu do:
- wszechstronnej wiedzy i informacji ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień rynku pracy, szkoleń, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej - dostępnych w zasobach internetowych,
- pełnej gamy usług teleinformatycznych,
poprzez udzielanie wsparcia w formie grantów na tworzenie Gminnych Centrów Informacji.


3. PODMIOTY UPRAWNIONE DO UBIEGANIA SIĘ O GRANT.


O grant mogą ubiegać się następujące podmioty:
1.samorządy gminne lub placówki podlegające samorządom gminnym ( po uzyskaniu pisemnej zgody organu prowadzącego) – w konkursie może uczestniczyć tylko jeden podmiot reprezentujący samorząd danej gminy,
2.organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), działające statutowo na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji zawodowej, rozwoju lokalnego -funkcjonujące co najmniej dwa lata i współpracujące z samorządem gminnym (współpraca udokumentowana).

Podstawowym warunkiem udziału podmiotu w ubieganiu się o grant jest posiadanie pomieszczenia, samodzielnego lub wyodrębnionego, w którym utworzono by centrum. Pomieszczenie takie powinno charakteryzować się następującymi cechami:
- łatwy dostęp z zewnątrz,
- dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych,
- linia telefoniczna bezpośrednia,
- możliwość podłączenia łącza SDI/DSL lub innego łącza - o co najmniej porównywalnym standardzie dostępu do internetu,
- brak barier utrudniających dostęp osób niepełnosprawnych, bez względu na rodzaj niepełnosprawności,
- możliwość funkcjonowania w systemie ciągłym (co najmniej 14 godzin na dobę oraz 7 dni w tygodniu),
- spełnianie wymagań określonych w obowiązujących regulacjach prawnych dla pomieszczeń użyteczności publicznej przewidzianych dla planowanego profilu działalności (BHP, PPOŻ, inne regulacje).
W miarę możliwości pomieszczenie takie powinno być zlokalizowane w centrum danej miejscowości, przy głównym szlaku komunikacyjnym lub w jego pobliżu.
Z terenu działania gminy o grant może ubiegać się kilka podmiotów, ale grant związany z utworzeniem centrum na terenie gminy otrzymać może wyłącznie jeden podmiot.
Z ubiegania się o grant wykluczone są podmioty, które:
- zostały postawione w stan upadłości lub likwidacji czy też,
- zawarły ugodę z wierzycielami lub zawiesiły swoją działalność,
- nie wywiązały się z obowiązków w zakresie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy podatków zgodnie z przepisami,
- powołany został zarząd komisaryczny do kierowania działalnością,
- zostały wydane prawomocne orzeczenia na ich niekorzyść w sprawach o naruszenie etyki zawodowej,
- otrzymały grant na tworzenie Gminnych Centrów Informacji w ramach konkursu ogłoszonego w 2002 roku,
- działają na terenie miast wojewódzkich.



4. RODZAJE PROJEKTÓW, NA KTÓRE MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI O GRANT.

W ramach przyznanego grantu środki finansowe mogą zostać przeznaczone wyłącznie na:
1) wyposażenie tworzonych Gminnych Centrów Informacji w podstawowy sprzęt do prowadzenia działalności, tj.:
- komputery (5 – 10 zestawów, skonfigurowanych w sieć lokalną) oraz niezbędne oprogramowanie,
(minimalne wymagania dla stanowiska: zegar – 1,8 GHz, RAM 512 MB, dysk twardy – 40 Gb, karta dźwiękowa, karta grafiki 64 MB, monitor kolorowy 15’’),
- drukarka laserowa,
- instalacja łącza SDI/DSL ( lub innego łącza - o co najmniej porównywalnym standardzie dostępu) wraz z abonamentem na 12 miesięcy,
- kserokopiarka,
- fax,
- skaner,
- podstawowe umeblowanie biurowe,
- podstawowe materiały eksploatacyjne do zakupionego sprzętu (na okres do 30.06.2004r.)
oraz niezbędne ubezpieczenia zakupionego sprzętu,
2) szkolenie pracowników i wolontariuszy do obsługi Gminnego Centrum Informacji (w tym: delegacje i diety, zakwaterowanie i wyżywienie, transport, koszty materiałów szkoleniowych),
3) publikacje i materiały informacyjne dla pracowników i klientów Gminnego Centrum Informacji (zakupione lub opracowane i wydane przez GCI),
4) utworzenie komputerowej bazy informacji o rynku pracy, tzw. „kiosku z pracą”, zawierającej m.in. oferty pracy z terenu gminy i powiatu (w tym: honoraria).


5. ZASADY DOFINANSOWANIA PROJEKTÓW.

Dofinansowanie projektów na tworzenie Gminnych Centrów Informacji w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „PIERWSZA PRACA” nie może trwać dłużej niż do 15 grudnia 2003r. Maksymalna wielkość grantu przyznanego na dofinansowanie konkretnego projektu nie może przekroczyć kwoty 64 000,00-zł
(słownie: sześćdziesiąt cztery tysiące złotych) .
W ramach grantu mogą być dofinansowane faktycznie poniesione przez wykonawcę wydatki na realizację projektu – udokumentowane rachunkami, fakturami, dowodami wpłat – opisanymi na odwrocie, że dotyczą realizacji projektu objętego umową; poniesione i realizowane najpóźniej do końca 15 grudnia 2003r.

Przyznane środki nie mogą być przeznaczone na:
a) spłatę zaległych zobowiązań wnioskujących podmiotów,
b) pokrywanie bieżących kosztów funkcjonowania podmiotu nie związanych z realizacją projektu (w tym: czynsz, energia elektryczna, opłaty telefoniczne),
c) wynagrodzenia (składki na ubezpieczenie społeczne i inne pochodne od wynagrodzeń) stałych pracowników wnioskującego podmiotu; nie dotyczy to honorariów i innych należności przyznanych osobom, którym dodatkowo zostaną zlecone w ramach umów zleceń lub umów o dzieło prace bezpośrednio związane z realizacją konkretnego programu lub przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków MGPiPS,
d) koszty zakupu nieruchomości oraz realizacji robót budowlano-montażowych i innych prac związanych z adaptacją pomieszczeń dla potrzeb projektu.

Grant nie może być przyznany, gdy:
- realizacja wnioskowanego projektu zakłada w przyszłości konieczność stałego finansowania/dofinansowania tego projektu ze środków MGPiPS,
- podmiot ubiegający się, w okresie trzech ostatnich lat, korzystał z pomocy finansowej ze środków MGPiPS na realizację projektów i wydatkował przyznane środki niezgodnie z przeznaczeniem lub nie rozliczył się w terminie z przekazanych środków,
- podmiot ubiegający się otrzymał grant na tworzenie Gminnych Centrów Informacji w ramach konkursu ogłoszonego w 2002 roku,
- podmiot ubiegający się o grant działa na terenie miasta wojewódzkiego,
- udział środków własnych w ogólnych kosztach projektu jest mniejszy niż 30%,
- nie ma możliwości zapewnienia stałego dostępu do internetu dla Gminnego Centrum Informacji.

Koszty wykazane w budżecie projektu zgłoszonego do konkursu są jednym z elementów oceny wniosku, dlatego też w interesie podmiotu składającego wniosek leży przedstawienie kompletnego i realnego kosztorysu przedsięwzięcia.
Sprzęt zakupiony ze środków grantu staje się własnością podmiotu, po zakończeniu okresu związania umową i zaakceptowaniu sprawozdań wymaganych w umowie. Do końca okresu związania umową wnioskodawca zobowiązany będzie do zapewnienia funkcjonowania Gminnego Centrum Informacji, nie przemieszczania zakupionego sprzętu bez wiedzy i zgody WUP ( o ile nie wynika to z charakteru projektu lub innych nieprzewidzianych okoliczności) oraz do ubezpieczenia środków trwałych zakupionych w ramach projektu.


6. WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRZYGOTOWANIA WNIOSKU.


Warunkiem niezbędnym do ubiegania się o granty jest złożenie wniosku według wzoru określonego w niniejszych zasadach. Wnioskodawcy muszą przygotować swoje wnioski ściśle według poniższych wymagań:
- wniosek musi być przygotowany w języku polskim,
- wniosek musi być wypełniony czytelnie (komputerowo, maszynowo lub odręcznie pismem drukowanym),
- w czasie wypełniania wniosku nie można zmieniać układu pytań,
- oba egzemplarze złożonego wniosku muszą być kompletne oraz zawierać jasne i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie postawione pytania.


Do obu egzemplarzy wniosku należy dołączyć:

- dokumenty poświadczające wiarygodność wnioskodawcy – pełnomocnictwo organu gminy, poświadczony odpis statutu oraz aktualny wypis z rejestru (fundacje i stowarzyszenia) z okresu nie dłuższego niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami z właściwego Urzędu Skarbowego (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku),
- zaświadczenie z ZUS-u o nie zaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku),
- dokumenty określające sytuację finansową wnioskodawcy (dla gmin: Rb – NDS, Rb–27S lub Rb–28S; dla stowarzyszeń i fundacji: rachunek zysków i strat ) z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku,
- projekt działalności centrum ( propozycje usług podstawowych i dodatkowych oferowanych dla klientów, zasady korzystania z centrum, możliwości zabezpieczenia i źródła środków na funkcjonowanie centrum przez okres 12 miesięcy, regulamin itp.),
- inne rekomendacje dla przedstawionego projektu działalności.


6.1. Formularz wniosku o grant.

Numer rejestracyjny wniosku (wypełnia Wojewódzki Urząd Pracy) Data wpływu (wypełnia Wojewódzki Urząd Pracy)


WNIOSEKO PRZYZNANIE GRANTU MGPiPS
NA DOFINANSOWANIE PROJEKTU na tworzenie Gminnego Centrum Informacji w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów PIERWSZA PRACAw konkursie prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracyw ...................................................

Część I. Dane o wnioskodawcy

1. Kategoria wnioskodawcy

Samorząd gminny Placówka zależna od samorządu gminnego Inna organizacja

Prosimy wstawić znak „X” w jeden wybrany kwadrat

2. Nazwa i adres wnioskodawcy (pieczątka)


3. NIP (pieczątka) 4. REGON (pieczątka)


5. Nazwa Banku i nr konta wnioskodawcy, na które zostaną przekazane środki na dofinansowanie projektu


6. Imię, nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu i e-mail osoby odpowiedzialnej za realizację projektu


7. Imię, nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu i e-mail osoby statutowo upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy


8. Imię, nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu i e-mail osoby nadzorującej finansowanie i rozliczenie projektu


9. Informacja o projektach realizowanych przez wnioskodawcę w zakresie przeciwdziałania skutkom bezrobocia w ciągu trzech ostatnich lat

Realizowano projekty w tym zakresie Nie realizowano takich projektów

Prosimy wstawić znak „X” w jeden wybrany kwadrat. Wnioskodawcy, którzy realizowali ww. projekty zobowiązani są wypełnić zamieszczoną poniżej tabelę. Pozostali wnioskodawcy pozostawiają tabelę niewypełnioną.
Informacja o projektach realizowanych przez wnioskodawcę w zakresie przeciwdziałania skutkom bezrobocia w ciągu trzech ostatnich lat
Lp. Nazwa projektu Okres realizacji Cele Kwota, źródło finansowania oraz data rozliczenia






10. Źródła finansowania bieżącej działalności wnioskodawcy



Część II. Opis projektu

Należy przedstawić krótki opis projektu według niżej podanych punktów, natomiast szerszą informację o projekcie należy załączyć do wniosku.

1. Nazwa projektu


2. Rodzaj projektu

Utworzenie samodzielnego Gminnego Centrum Informacji Rozszerzenie działalności placówki o utworzenie Gminnego Centrum Informacji

Prosimy wstawić znak „X” w jeden wybrany kwadrat

3. Główne cele projektu



4. Miejsce realizacji projektu (w tym: adres centrum)


5. Zakładany okres działania (w tym: data uruchomienia centrum)


6. Odbiorcy projektu


7. Planowany rodzaj działań

Wyposażenie w podstawowy sprzęt Publikacje i materiały informacyjno-szkoleniowe

Szkolenie pracowników i wolontariuszy Utworzenie komputerowej bazy informacji o rynku pracy

Prosimy wstawić znak „X” w ramkę przy planowanej formie. Możliwe jest zaznaczenie dowolnej liczby ramek.

8. Zasoby ludzkie ( dane o pracownikach etatowych, wolontariuszach i partnerach zaangażowanych w projekt) i baza materialna (lokale, sprzęt, środki transportu itp.)




8.9. Partnerzy projektu (nazwa, wkład i zakres odpowiedzialności )


9.10. Przewidywane efekty (prosimy podać podstawowe informacje dotyczące konkretnych policzalnych rezultatów projektu, np. liczba planowanych odbiorców , nakłady publikacji)


10.11. Uzasadnienie realizacji projektu




Część III. Koszty realizacji projektu

1. Koszty realizacji poszczególnych zadań projektu
Lp. Zadanie Koszty realizacji zadań
Grant[zł] Środki własne*[zł] Koszt zadania ogółem B+C[zł] Udział środków własnych w kosztach zadania ogółem C/D [%}
A B C D E
1 Wyposażenie Gminnego Centrum Informacji w podstawowy sprzęt do prowadzenia działalności wraz z ubezpieczeniem
2 Szkolenie pracowników i wolontariuszy do obsługi Gminnego Centrum Informacji
3 Publikacje i materiały informacyjno-szkoleniowe dla pracowników i klientów Gminnego Centrum Informacji
4 Utworzenie komputerowej bazy informacji o rynku pracy tzw. kiosku z pracą
Ogółem:

*udział środków własnych w ogólnych kosztach projektu nie może być mniejszy niż 30%


4.2. Kwota wnioskowanego grantu w złotych
Słownie złotych:

3. Udział środków własnych w ogólnych kosztach projektu %



Część IV. Obowiązkowe dokumenty

1. Dokumenty poświadczające wiarygodność wnioskodawcy – pełnomocnictwo organu gminy, poświadczony odpis statutu oraz aktualny wypis z rejestru (dla fundacji i stowarzyszeń) z okresu nie dłuższego niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
2. Zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami z właściwego Urzędu Skarbowego (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku).
3. Zaświadczenie z ZUS-u o nie zaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku).
4. Dokumenty określające sytuację finansową wnioskodawcy (z okresu nie dłuższego niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku).
6.5. Projekt działalności centrum ( propozycje usług podstawowych i dodatkowych oferowanych dla klientów, zasady korzystania z centrum, możliwości zabezpieczenia i źródła środków na funkcjonowanie centrum przez okres 12 miesięcy, regulamin itp.).
7.6. Inne rekomendacje dla przedstawionego projektu działalności.
7. Informacja o udziale w konkursie w 2002 roku.


Część VI. Oświadczenie wnioskodawcy


Oświadczenie
W imieniu wnioskodawcy oświadczam, że:- środki finansowe przyznane w ramach grantu zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku odstąpienia od realizacji części lub całości projektu, a także wówczas gdy przyznane środki wykorzystane byłyby niezgodnie z przeznaczeniem lub ich udział w łącznych wydatkach na realizację projektu, byłby wyższy od przedstawionego we wniosku, zobowiązuję się do zwrotu środków wraz z odsetkami w wysokości określonej w umowie;- spełnione są warunki określone w zasadach udzielania grantów dla podmiotów uprawnionych do ubiegania się o grant i nie zachodzą przesłanki powodujące wykluczenie wnioskodawcy z udziału w dalszym postępowaniu. W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających dalszy udział w postępowaniu konkursowym informacja o tym fakcie zostanie niezwłocznie przekazana do Wojewódzkiego Urzędu Pracy;- informacje o dofinansowaniu projektu ze środków MGPiPS przyznanych w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca”, będą umieszczane w sposób widoczny, w zakresie wszystkich szczegółowych działań projektu (organizowane przedsięwzięcia, zakupiony sprzęt, materiały drukowane, tablice, plakaty, ulotki i inne działania);- do końca okresu związania umową będzie zapewnione funkcjonowanie centrum przez co najmniej 14 godzin na dobę oraz 7 dni w tygodniu, zakupiony sprzęt nie będzie przemieszczany bez wiedzy i zgody WUP ( o ile nie wynika to z charakteru projektu lub innych nieprzewidzianych okoliczności);- możliwe jest zapewnienie łącza stałego dostępu do internetu dla Gminnego Centrum Informacji przez operatora telekomunikacyjnego.- środki trwałe zakupione w ramach projektu będą ubezpieczone;- wszystkie informacje podane we wniosku są prawdziwe.
Data: Pieczątka i podpis wnioskodawcy lub pełnomocnika wnioskodawcy:







6.2. Udostępnianie wniosków.

Informacja o możliwości ubiegania się o grant oraz warunkach jego uzyskania podana jest do wiadomości zainteresowanych w drodze ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej ( www.mpips.gov.pl i www.1praca.gov.pl.)
Po ukazaniu się ww. informacji formularze wniosków będą dostępne na stronie internetowej www.1praca.gov.pl oraz w Wojewódzkich Urzędach Pracy.
Wykaz adresowy wojewódzkich urzędów pracy:
Województwo Adres Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Dolnośląskie 58-306 Wałbrzych, ul. Ogrodowa 5b
Kujawsko-Pomorskie 87-100 Toruń, ul. Szosa Chełmińska 30/32
Lubelskie 20-029 Lublin, ul. M.C.Skłodowskiej 5
Lubuskie 65-036 Zielona Góra, ul. Wyspiańskiego 15
Łódzkie 90-608 Łódź, ul. Wólczańaka 49
Małopolskie 31-156 Kraków, ul. Zacisze 7
Mazowieckie 01-205 Warszawa, ul. Młynarska 16
Opolskie 45-315 Opole, ul. Głogowska 25c
Podkarpackie 35-959 Rzeszów, ul. Lisa Kuli 20
Podlaskie 15-879 Białystok, ul. Świętego Rocha 13/15
Pomorskie 80-810 Gdańsk, ul. Okopowa 21/27
Śląskie 44-300 Katowice, ul. Powstańców 41 a
Świętokrzyskie 25-516 Kielce, ul. Al. IX Wieków Kielc 3
Warmińsko-Mazurskie 10-448 Olsztyn, ul. Głowackiego 28
Wielkopolskie 61-713 Poznań, ul. al. Niepodległości 16/18
Zachodniopomorskie 71-420 Szczecin, ul. Odrowąża 1
WUP



7. PROCEDURA SKŁADANIA WNIOSKÓW.

Wnioski o przyznanie grantu należy składać w dwóch egzemplarzach w sekretariacie odpowiedniego terenowo Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Każdy egzemplarz wniosku powinien być trwale połączony (np. zbindowany, wpięty w segregator).

7.1. Sposób składania wniosków.
Wnioski mogą być składane osobiście, przesłane listem poleconym lub pocztą kurierską. Każdy wniosek ( w dwóch kompletnych egzemplarzach) powinien zostać dostarczony w zamkniętej i opisanej kopercie. Na kopercie należy podać:
- pełną nazwę wnioskodawcy i jego adres,
- hasło „Grant na Gminne Centrum Informacji”.


7.2. Termin składania wniosków.

Termin składania wniosków upływa w dniu 28 lipca 2003 r. o godz.15:00. Wnioski, które wpłyną po tym terminie, niezależnie od daty stempla pocztowego - nie będą brały udziału w konkursie. Odpowiedzialność za terminowe dostarczenie wniosku spoczywa na wnioskodawcy i żadne wyjaśnienia dotyczące opóźnień wynikłych z przyczyn obiektywnych, z winy poczty lub firmy kurierskiej nie będą brane pod uwagę.


8. PROCEDURA OCENY WNIOSKÓW

Wnioski o przyznanie grantu będą rozpatrywane i opiniowane przez Komisję Oceniającą, powołaną przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Komisja podda złożone wnioski szczegółowej analizie pod względem:
a) spełniania wymogów formalnych, tj. czy wniosek jest kompletny a wnioskodawca jest uprawniony do ubiegania się o grant.
b) badania zawartości merytorycznej, obejmującego następujące kryteria:
- zgodność z tematyką do 20 pkt.
- wiarygodność wnioskodawcy do 10 pkt.
- posiadanie udziału własnego do 10 pkt.
- poprawność konstrukcji budżetu do 5 pkt.
- posiadanie lokalu położonego w centrum danej miejscowości przy głównym szlaku komunikacyjnym do 5 pkt.
- lokalizacja centrum ma terenie gminy/miejscowości do 5000 mieszkańców do 10 pkt.


Komisja Oceniająca po rozpatrzeniu wniosków przedkłada do akceptacji Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy zbiorcze zestawienie rozpatrzonych wniosków, z podziałem na wnioski zaopiniowane pozytywnie wraz z kwotą proponowanego grantu i wnioski zaopiniowane negatywnie, załączając opinie sporządzone do poszczególnych wniosków. Prace Komisji Oceniającej zostaną zakończone do dnia 14 sierpnia 2003r. Po akceptacji propozycji Komisji przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy zawarta będzie z wnioskodawcą umowa, a wykaz przyznanych grantów zostanie zamieszczony na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl i www.1praca.gov.pl) oraz wojewódzkich urzędów pracy.



9. TRYB PRZEKAZYWANIA ŚRODKÓW I ROZLICZANIA GRANTU.

Wnioskodawcy, których projekty zostaną wybrane do dofinansowania, w terminie 2 dni od dnia otrzymania informacji o uzyskaniu grantu - mają obowiązek złożenia w Wojewódzkim Urzędzie Pracy dwóch wypełnionych formularzy umowy wraz z Załącznikiem Nr 1, podpisanych przez osoby uprawnione, albo osoby które otrzymały stosowne pełnomocnictwo (pełnomocnictwo należy dołączyć do umowy). Załącznik Nr 2 na każdej ze stron powinien zostać parafowany przez osobę zawierającą umowę w formie pieczątki, czytelnego podpisu i daty. Parafa potwierdza przyjęcie do wiadomości wymogu przekazania wypełnionego Załącznika Nr 2 do dnia 15 stycznia 2004r.
Nie złożenie kompletnych formularzy umowy w terminie traktowane będzie jako rezygnacja z grantu.


9.1. Zawieranie umów z wykonawcami.

Umowa, której przedmiotem będzie dofinansowanie projektu tworzenia Gminnego Centrum Informacji, która określa m.in. wysokość przyznanych środków, zakres realizowanego przedsięwzięcia, tryb i terminy przekazywania środków, obowiązki wykonawcy i sankcje wynikające z naruszenia jej warunków, uprawnienia WUP oraz zasady wypowiadania. Zawieranie umów z wykonawcami odbywać się będzie w trybie ustalonym przez Dyrektora WUP.


9.2. Formularz umowy.

U M O W A Nr ...........

Zawarta w ..................................................... w dniu ......................................
/ miasto/
pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w...................................................................
/adres /
.......................................................................................................................................
reprezentowanym przez : .............................................................................................
zwanym dalej “Urzędem”,
a ....................................................................................................................................
/ nazwa podmiotu i adres/
.......................................................................................................................................
reprezentowanym przez :..............................................................................................
zwanym dalej “Wykonawcą”.

§ 1

Przedmiotem umowy jest dofinansowanie projektu na tworzenie Gminnego Centrum Informacji realizowanego w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca”, zwanego dalej „projektem” w wysokości zł. ..........................
(słownie zł.........................................................................................................)

§ 2

1. Projekt obejmuje realizację zadań wymienionych w Załączniku 1 do umowy.
2. W ramach kwoty, o której mowa w § 1, mogą być dofinansowane faktycznie poniesione przez Wykonawcę wydatki na realizację projektu, udokumentowane rachunkami, fakturami, dowodami wpłat opisanymi na odwrocie, iż dotyczą realizacji projektu objętego umową, poniesione i realizowane najpóźniej do 15 grudnia 2003 r.
3. W przypadku dofinansowania projektu, jako środki własne dopuszcza się koszty użytkowania własnego lokalu, sprzętu a także koszty poniesione na wynagrodzenia pracowników i inne uzasadnione wydatki związane z realizacją projektu.

§ 3

Kwota, o której mowa w § 1, zostanie przekazana Wykonawcy przez Urząd na konto Nr ......................................................................... w ciągu 7 dni od daty podpisania niniejszej umowy.

§ 4

1. Wykonawca zobowiązuje się do wykorzystania przekazanych przez Urząd środków a także ewentualnych przychodów, w tym odsetek bankowych, wyłącznie na realizację projektu w zakresie i na warunkach określonych niniejszą umową.
2. Wykonawca zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków otrzymanych z Urzędu i wydatkowanych na realizację projektu objętego umową.
3. W przypadku zakupu środków trwałych oraz publikacji lub innej formy reklamy prowadzonych działań w ramach projektu, Wykonawca zobowiązuje się do wskazania Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej jako instytucji dofinansowującej realizację projektu w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „PIERWSZA PRACA”.

§ 5

1. Urząd upoważniony jest do przeprowadzania kontroli sposobu realizacji projektu i wydatkowania przyznanych środków na jego realizację.
2. Wykonawca zobowiązuje się do niezwłocznego dostarczenia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy lub przedstawienia pracownikowi dokonującemu kontroli, wszystkich dokumentów związanych z realizacją i finansowaniem projektu oraz udzielania informacji i wyjaśnień dotyczących jego realizacji.

§ 6

W przypadku naruszenia przez Wykonawcę warunków umowy, a w szczególności :
1. nie realizowania projektu, lub realizowania go w niepełnym zakresie lub formie,
2. wydatkowania przyznanych środków na cele nie objęte projektem, lub gdy udział środków, o których mowa w § 1, w łącznych faktycznych kosztach realizacji projektu przekroczy poziom określony w Załączniku 1 do umowy,
3. nie przedstawienia w terminach, określonych w umowie, wiarygodnych informacji, sprawozdań i rozliczeń kosztów realizacji projektu,
4. zaprzestania działalności Gminnego Centrum Informacji w ciągu 12 miesięcy od daty rozliczenia środków, przemieszczenia środków trwałych bez uzasadnionej przyczyny lub niedopełnienia obowiązków ubezpieczeniowych czy innych niedopatrzeń, wskazujących na umyślne działanie Wykonawcy
- Wykonawca zobowiązany jest do zwrotu części lub całości kwoty przekazanych środków, wraz z odsetkami w wysokości 20% w stosunku rocznym do dnia jej zwrotu.

§ 7

1. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji zadań objętych umową z uwzględnieniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, a także do:
a) przekazania Urzędowi sprawozdania końcowego z wykonania projektu wraz z rozliczeniem kosztów jego realizacji – w terminie do 15 stycznia 2004r, w formie określonej w Załączniku 2,
b) zwrotu do dnia 15 stycznia 2004r. nie w pełni wykorzystanych środków przekazanych przez Urząd na realizację projektu, z adnotacją, że zwrot dotyczy rozliczenia dofinansowania z 2003r.,
c) niezwłocznego zwrotu przekazanych środków wraz z odsetkami w przypadkach, o których mowa w § 6 umowy,
d) przekazywania Urzędowi informacji o działalności Gminnego Centrum Informacji w pierwszym półroczu 2004r. ( do 10 lipca 2004r.) oraz w drugim półroczu 2004r.( do 10 stycznia 2005r.).

2. Zwrotu środków, o których mowa w ust. 1, Wykonawca dokonuje na konto: Wojewódzki Urząd Pracy ........................................................................................
.................................................................................................................................
.................................................................................................................................


§ 8

Sprzęt zakupiony ze środków określonych w § 1 staje się własnością Wykonawcy po zakończeniu okresu związania umową i zaakceptowaniu przez Urząd sprawozdania wymaganego w umowie.

§ 9

Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 10

W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego.

§ 11

Wszelkie spory wynikające z realizacji niniejszej umowy, rozstrzygane będą przez Sąd właściwy dla Urzędu.

§ 12

1. Umowa została sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
2. Integralną część umowy stanowią załączniki 1 i 2.

§ 13

Umowa wchodzi w życie z dniem jej zawarcia.


Za Wykonawcę : Za Urząd:






Załącznik 1 do umowy Nr.............z dnia....................


ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU


Zadania do wykonania* Koszty dofinansowane z grantu w ramach umowy(zł) Łączny koszt realizacji (zł)
1 Wyposażenie Gminnego Centrum Informacji w podstawowy sprzęt do prowadzenia działalności wraz z ubezpieczeniem
2 Szkolenie pracowników i wolontariuszy do obsługi Gminnego Centrum Informacji
3 Publikacje i materiały informacyjno-szkoleniowe dla pracowników i klientów Gminnego Centrum Informacji
4 Utworzenie komputerowej bazy informacji o rynku pracy tzw. kiosku z pracą
Ogółem
Ogółem słownie – koszty projektu dofinansowane z grantu w ramach umowy:......................................................................................................................................................................................................................................................................
Ogółem słownie - łączny koszt realizacji projektu:..........................................................................................................................................................................................................................................................................


*/ dopuszcza się możliwość dokonania przez Wykonawcę bez konieczności zmiany umowy przesunięć do 20 % środków między poszczególnymi zadaniami, na które przeznaczone zostało dofinansowanie.


....................................................... ..................................................
podpis (i pieczęć imienna) upoważnionego podpis (i pieczęć imienna)
przedstawiciela Wykonawcy upoważnionego przedstawiciela
Wojewódzkiego Urzędu Pracy

............................
data

Załącznik 2 do Umowy Nr...................z dnia...............

.........................................
pieczęć Wykonawcy


SPRAWOZDANIE


z wykorzystania środków otrzymanych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy
w ........................... , na podstawie umowy Nr ................zawartej w dniu ...................... na realizację projektu tworzenia Gminnego Centrum Informacji realizowanego w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca”.


I. Realizacja projektu *

1. Opis faktycznej realizacji projektu.
2. Miejsce(a) realizacji projektu.
3. Metody i formy realizacji projektu.
4. Założony (umowny) i faktyczny stopień realizacji poszczególnych zadań (celów) objętych projektem.
5. Uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne realizowanego projektu.
6. Inne jednostki poza Wykonawcą uczestniczące w realizacji projektu – zakres, zasady współpracy i finansowania wydatków.
7. Efekty projektu: przewidywane i osiągnięte.
8. Inne informacje i uwagi.

* Do sprawozdania należy załączyć opracowane w ramach projektu publikacje, programy komputerowe, podręczniki, programy warsztatów i.t.p.



II. Koszty realizacji projektu

1. Rozliczenie kosztów

Zadanie Łączne planowane koszty realizacji projektu wg umowy (w zł.) Faktyczne koszty realizacji projektu (dotychczas poniesione)w zł. W tym kwota dofinansowania na podstawie umowy (w zł.)

Razem

Udział w wydatkach środków otrzymanych na podstawie umowy, do kosztów faktycznych realizacji projektu...............%.

................................. ...............................
data podpis (i pieczęć imienna) upoważnionego
przedstawiciela Wykonawcy

2. Zestawienie rachunków **

Lp. Nr dokumentu księgowego Nr pozycji kosztorysu Data Nazwa wydatku Kwota (zł) W tym z grantu ( zł)

Łącznie:

** Wymagane jest, aby każdy z rachunków opłaconych z otrzymanego grantu opatrzony był na odwrocie pieczęcią podmiotu oraz sporządzonym w sposób trwały opisem zawierającym informacje: z jakich środków wydatkowana kwota została pokryta oraz jakie było przeznaczenie zakupionego towaru, usług lub innego rodzaju opłaconej należności. Informacja ta powinna być podpisana przez osobę odpowiedzialną za sprawy dotyczące rozliczeń finansowych podmiotu.
Do sprawozdania nie należy dołączać oryginałów faktur ani rachunków, lecz przechowywać je starannie i udostępnić podczas ewentualnych czynności kontrolnych.


................................. ................................................
data podpis (i pieczęć imienna) upoważnionego
przedstawiciela Wykonawcy




9.3.Nadzór nad realizacją projektów.

Obsługę administracyjną związaną z rozpatrywaniem, przyznawaniem i rozliczaniem grantów realizuje Wojewódzki Urząd Pracy, który przekazuje środki finansowe dla wnioskodawcy, zgodnie z zawartą umową – na podstawie dyspozycji podpisanej przez Dyrektora WUP. Windykację ewentualnych należności prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy.
Departament Rynku Pracy MGPiPS sprawuje nadzór merytoryczny nad realizacją projektów dofinansowanych z budżetu MGPiPS w ramach konkursu na tworzenie Gminnych Centrów Informacji.
Wojewódzkie Urzędy Pracy do dnia 15 lutego 2004 r. przekażą do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej – informację o wykorzystaniu środków przeznaczonych na realizację projektów na rzecz tworzenia Gminnych Centrów Informacji w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „PIERWSZA PRACA” wraz z rozliczeniem środków.
Departament Rynku Pracy MGPiPS do 15 marca 2004r. przygotuje informację zbiorczą o realizacji grantów i przedłoży ją Ministrowi.













powrót...
Załączniki:
fundusze (1).doc
Informacja wytworzona przez Elwira Łucka dnia 14.05.2004
Opublikowana przez Elwira Łucka dnia 14.05.2004. Wygasa 04.06.2004. Odsłon 15833
Początek strony