OBJAŚNIENIA DO WZORU WNIOSKU O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY LUB WYDANIE JEJ DUPLIKATU (wygasły...)

OBJAŚNIENIA DO WZORU WNIOSKU O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY LUB WYDANIE JEJ DUPLIKATU

Z dniem 1 sierpnia 2017 r. z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2016 r. poz. 785, z późn. zm.) zmianie uległo brzmienie art. 22 w zakresie określenia wzoru wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu. Dotychczas wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu mógł zostać złożony wyłącznie na wzorze określonym w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Obecnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1454), które weszło w życie w dniu 1 sierpnia 2017 r. określa zakres danych, jakie mają być podane we wniosku. Oznacza to,  że wniosek można złożyć na dowolnym wzorze, musi jednak spełniać wymogi wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, czyli zawierać określenie żądania, wskazanie osoby składającej wniosek oraz jej podpis, jak również dane wskazane w przywołanym wyżej rozporządzeniu.

Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 20 ustawy o Karcie Dużej Rodziny, przykładowy wzór został opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Razem z przykładowym wzorem wniosku opracowano również przykładowe wzory oświadczeń o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz o władzy rodzicielskiej.

Przykładowy wzór wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu spełnia wymogi wynikające z § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r.

Informacja o zawarciu małżeństwa zawiera się w polu „powyższe dane identyfikacyjne dotyczą:” – znajduje się tam do zaznaczenia pole „małżonka”. Zaznaczenie tego pola oznacza, że osoba, której wniosek dotyczy nie jest rodzicem co najmniej trojga dzieci, tylko małżonkiem takiego rodzica. W przypadku, gdy żaden z małżonków nie jest rodzicem co najmniej trojga dzieci, lecz jako małżeństwo mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci spełniających warunki wymienione w art. 4 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny (na przykład mają jedno wspólne dziecko i każde ma dziecko z poprzedniego związku, lub nie mają wspólnych dzieci, ale każde ma dwoje dzieci z poprzedniego związku) – obydwoje powinni zostać zaznaczeni we wniosku jako „małżonkowie”, a nie rodzice. W przypadku, gdy małżonek jest rodzicem przynajmniej jednego z dzieci wymienionych we wniosku, również powinien złożyć oświadczenie o władzy rodzicielskiej – w stosunku do tego dziecka.

Przykładowy wzór wniosku zawiera tylko jedną stronę (strona nr 3) do wypełnienia danych członka rodziny wielodzietnej. Stronę tę należy powielić w zależności od tego, ilu członków rodziny dotyczy dany wniosek.


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez Halina Radzińska dnia 08.08.2017
Opublikowana przez Ilona Basałygo dnia 08.08.2017. Wygasa 29.08.2019. Odsłon 518
Początek strony