- Prawo lokalne
- Załatwianie spraw
- Karta Dużej Rodziny
- Informacje
OBJAŚNIENIA DO WZORU WNIOSKU O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY LUB WYDANIE JEJ DUPLIKATU (wygasły...)
OBJAŚNIENIA DO WZORU WNIOSKU O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY LUB WYDANIE JEJ DUPLIKATU
Z dniem 1 sierpnia 2017 r. z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2016 r. poz. 785, z późn. zm.) zmianie uległo brzmienie art. 22 w zakresie określenia wzoru wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu. Dotychczas wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu mógł zostać złożony wyłącznie na wzorze określonym w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Obecnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1454), które weszło w życie w dniu 1 sierpnia 2017 r. określa zakres danych, jakie mają być podane we wniosku. Oznacza to, że wniosek można złożyć na dowolnym wzorze, musi jednak spełniać wymogi wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, czyli zawierać określenie żądania, wskazanie osoby składającej wniosek oraz jej podpis, jak również dane wskazane w przywołanym wyżej rozporządzeniu.
Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 20 ustawy o Karcie Dużej Rodziny, przykładowy wzór został opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Razem z przykładowym wzorem wniosku opracowano również przykładowe wzory oświadczeń o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz o władzy rodzicielskiej.
Przykładowy wzór wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu spełnia wymogi wynikające z § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r.
Informacja o zawarciu małżeństwa zawiera się w polu „powyższe dane identyfikacyjne dotyczą:” – znajduje się tam do zaznaczenia pole „małżonka”. Zaznaczenie tego pola oznacza, że osoba, której wniosek dotyczy nie jest rodzicem co najmniej trojga dzieci, tylko małżonkiem takiego rodzica. W przypadku, gdy żaden z małżonków nie jest rodzicem co najmniej trojga dzieci, lecz jako małżeństwo mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci spełniających warunki wymienione w art. 4 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny (na przykład mają jedno wspólne dziecko i każde ma dziecko z poprzedniego związku, lub nie mają wspólnych dzieci, ale każde ma dwoje dzieci z poprzedniego związku) – obydwoje powinni zostać zaznaczeni we wniosku jako „małżonkowie”, a nie rodzice. W przypadku, gdy małżonek jest rodzicem przynajmniej jednego z dzieci wymienionych we wniosku, również powinien złożyć oświadczenie o władzy rodzicielskiej – w stosunku do tego dziecka.
Przykładowy wzór wniosku zawiera tylko jedną stronę (strona nr 3) do wypełnienia danych członka rodziny wielodzietnej. Stronę tę należy powielić w zależności od tego, ilu członków rodziny dotyczy dany wniosek.
powrót...
Opublikowana przez Ilona Basałygo dnia 08.08.2017. Wygasa 29.08.2019. Odsłon 518